Plaża miejska – jaka mała architektura jest niezbędna?

plaża miejska - mała architektura miejska

Chcesz wyposażyć plażę miejską w elementy, które zachęcą mieszkańców miasta do integracji i spędzania czasu na świeżym powietrzu? Pomóc w tym może mała architektura, która uprzyjemni korzystanie z plaży miejskiej. Dowiedz się zatem, jaka mała architektura jest niezbędna na plaży miejskiej.

Plaża miejska a architektura miejska

Przedstawiamy listę ciekawych elementów małej architektury, które świetnie sprawdzą się na plaży miejskiej. Dzięki nim jeszcze więcej osób będzie mogło wypoczywać wygodnie i korzystać z pięknej pogody na miejskiej plaży.

Miejsce do siedzenia w postaci solidnych mebli

Miejska plaża musi być wyposażona w miejsca do siedzenia. Jakie dokładnie meble powinny się tam znaleźć? Wiele zależy od wielkości plaży. Mogą to być wysokiej jakości leżaki betonowe, klasyczne ławki, a nawet hamaki. Ważne jest to, aby wyposażenie było wykonane z wytrzymałych materiałów np. ze stali nierdzewnej, drewna lub betonu architektonicznego. Dzięki temu nie musisz obawiać się dewastacji.

Coraz częściej na plażach miejskich tworzone są też strefy przeznaczone na grilla lub piknik. Metalowe krzesła świetnie nadają się do takich przestrzeni, ponieważ są trwałe, odporne na warunki zewnętrzne i łatwe w utrzymaniu czystości.

Przestrzeń chroniąca przed słońcem

Jeśli chcesz, żeby mieszkańcy miast z większą przyjemnością korzystali z plaży w okresie wakacyjnym, to koniecznie zamontuj zadaszenia. Najczęściej wybierane są w tym celu pergole, parasole oraz żagle przeciwsłoneczne.

Prostym, a przy tym bardzo popularnym rozwiązaniem są klasyczne, drewniane pergole, które nadają przestrzeni nowoczesnego wyglądu. Warto zamontować je nad krzesełkami lub ławkami, a do tego ustawić w pobliżu donice z kwiatami. Wtedy przestrzeń zyska atrakcyjnego wyglądu, a przy tym będzie jeszcze bardziej funkcjonalna.

Obiekty sanitarno-higieniczne

Plaże miejskie powinny być wyposażone w obiekty sanitarno-higieniczne typu toalety, prysznice, przebieralnie oraz kosze na śmieci. Zadbaj o to, żeby każdy z tych elementów znalazł się w łatwo dostępnym miejscu. Jednocześnie należy dopasować je do otoczenia, aby nie zaburzały spójnego charakteru plaży.

Ważne jest to, żeby kosze na śmieci znalazły się w kilku miejscach – w pobliżu strefy gastronomicznej, stojaków na rowery, toalet i miejsc siedzących. Dzięki temu skutecznie zapobiegniesz śmieceniu.

Strefa przeznaczona do aktywności fizycznej

Plaża miejska może stać się centrum aktywności fizycznej. Wystarczy, że na jej terenie stworzysz osobną strefę np. z siłownią zewnętrzną. Ćwiczenia w otoczeniu wody z pewnością będą jeszcze przyjemniejsze.

Zadbaj również o odpowiednią nawierzchnię wokół siłowni plenerowej. Trawa nie będzie dobrym rozwiązaniem, bo trudno będzie dotrzeć do kęp znajdujących się w pobliżu urządzeń. Dlatego wygodniejszą opcją może być gumowa mata, trawa syntetyczna lub piasek.

W okolicy plaży miejskiej możesz też wybudować plac zabaw, aby ta strefa stała się przyjazna dla całej rodziny – także dla najmłodszych mieszkańców.

Oświetlenie plaży miejskiej

Odpowiednie oświetlenie plaży miejskiej jest kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Szczególnie warto pamiętać o dobrym oświetleniu, jeśli przestrzeń ta ma być wykorzystywana również wieczorami. Lampy i latarnie powinny być rozmieszczone w sposób umożliwiający równomierne oświetlenie całej plaży. Przede wszystkim w pobliżu siłowni zewnętrznej, obiektów sanitarno-higienicznych, stojaków na rowery oraz miejsc stojących.

Dodatkową atrakcją mogą być iluminacje świetle w postaci kolorowych lamp zamontowanych wzdłuż ścieżek. To ciekawy element dekoracyjny, który dodaje plaży uroku, a przy tym wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo mieszkańców.

Elementy dekoracyjne

Miejskie plaże to przestrzenie, dzięki którym można wyróżnić miasto. W jaki sposób? Świetnym przykładem są donice z kwiatami. Z ich pomocą wydzielisz też osobne strefy na plaży, np. oddzielisz stojaki na rowery od strefy dla dzieci.

Najlepiej sprawdzą się betonowe donice, które są solidne, trwałe, a przy tym nie przewrócą się nawet w razie silnego wiatru lub działań wandali. Dopasuj ich kolorystykę do stylu przestrzeni, aby była spójna i przemyślana.

Zadbaj też o wybór odpowiednich roślin, które nie wymagają codziennej pielęgnacji, a przy tym poradzą sobie z letnim słońcem. Doskonale sprawdzą się np. ozdobne trawy, sukulenty oraz krzewy ozdobne typu lawenda i oleander.

Stojaki na rowery

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie plaży miejskiej z siecią ścieżek rowerowych. Dzięki temu jeszcze więcej osób będzie mogło dotrzeć na plażę. Niezbędne jest wtedy odpowiednie wyposażenie, które umożliwi wygodne i bezpieczne zaparkowanie rowerów. Dlatego stosunkowo puste przestrzenie dobrze wykorzystaj i postaw tam stojaki na rowery. Najlepiej sprawdzą się modele ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Jeśli ścieżki rowerowe znajdują się w pobliżu miejskiej plaży, to w ustronnym miejscu – z daleka od pieszych i plażowiczów – postaw stację naprawczą. Wtedy rowerzyści będą mogli szybko dokonać drobne naprawy, np. uzupełnią powietrze w oponach lub przykręcą siodełko.