7 błędów popełnianych przy wyborze stołów miejskich

7 błędów popełnianych przy wyborze stołów miejskich

Stoły miejskie świetnie sprawdzają się w parkach, skwerach, na plaży miejskiej przy placach zabaw i w wielu innych miejscach. Doskonale sprawdzają się do odpoczynku, spędzenia czasu w gronie bliskich i do integracji lokalnej społeczności. Jednak okazuje się, że podczas wyboru stołów miejskich należy uważać na pewne aspekty. Poznaj aż 7 popularnych błędów popełnianych przy wyborze stołów miejskich.

Nie zwracanie uwagi na trwałość przy wyborze materiałów

Jednym z najczęstszych błędów jest wybór stołów wykonanych z materiałów, które nie są wystarczająco trwałe. Meble zewnętrzne muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy intensywne nasłonecznienie. Niewłaściwie dobrane materiały szybko ulegną zniszczeniu, a to doprowadzi do konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z naprawą lub wymianą.

Dlatego tak ważne jest wybieranie stołów, które zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów np. żeliwa, metalu, betonu czy też drewna. Oprócz tego ważną rolę odgrywa też konserwacja, która chroni stolik miejski przed zniszczeniem.

Stół miejski jest niedopasowany do otoczenia

Kupowanie stołu miejskiego wymaga zwrócenia uwagi na szereg aspektów. Częstym błędem jest ignorowanie wyglądu mebla i dopasowanie do przestrzeni, w której ma się znaleźć. W parkach i skwerach oraz wszędzie, gdzie w okolicy znajduje się dużo natury, najlepiej, aby przynajmniej częściowo stolik miejski został przygotowany z drewna. W parkach w pobliżu zabytków za to nie warto wybierać nowoczesnych stolików czy ławek – znacznie lepiej sprawdzą się ozdobne modele łączące drewno z żeliwem.

Warto zwrócić uwagę również na wysokość stolika, jeśli znajduje się na placu zabaw, powinien być też dopasowany do potrzeb najmłodszych. Poza tym ważne jest również to, żeby elementy małej architektury były bezpieczne i stabilne. Dzięki temu dzieci i ich rodzice będą mogli bezpiecznie z nich korzystać.

Ignorowanie komfortu użytkowników

Pamiętaj, że stoliki czy ławki miejskie mają pełnić nie tylko funkcję ozdobną, ale przede wszystkim mają dbać o komfort mieszkańców. Częstym błędem jest zapominanie o tym. Stoły miejskie powinny być dostosowane do potrzeb różnych grup — zarówno do rodzin z dziećmi, jak i do osób starszych czy młodzieży. Ich wysokość czy wielkość blatu powinna być związana też z funkcją, jaką ma odgrywać stolik. Należy zwrócić uwagę także na to, żeby stolik mógł być dostępny również dla osób niepełnosprawnych.

Niedopasowanie stołu miejskiego do ławek, krzeseł czy innych siedzisk

Innym częstym błędem jest brak dopasowania stołów do innych elementów wyposażenia miejskiego, takich jak ławki, krzesła czy innego rodzaju siedziska. Ten błąd znów dotyczy przede wszystkim wysokości stolików. Gdy stoły są zbyt niskie czy zbyt wysokie w stosunku do dostępnych siedzisk korzystanie z nich będzie utrudnione lub całkiem niemożliwe.

Zapominanie o konserwacji stołów

Bardzo często stoły miejskie przez cały rok znajdują się na zewnątrz, dlatego są narażone na różne warunki atmosferyczne, co oznacza, że wymagają regularnej konserwacji. Kolejnym popularnym błędem jest zapominanie o tym aspekcie. Tak naprawdę należy uwzględnić konserwację już podczas wybierania stolika miejskiego. W przeciwnym razie doprowadzisz do zakupu elementów małej architektury, które mogą szybko ulec zniszczeniu. Skontaktuj się ze sklepem czy z producentem i zapytaj, jak często i w jaki sposób należy konserwować stoliki miejskie, które zamierzasz zakupić.

Niedopasowanie stołów miejskich do klimatu

Jak widzisz, niektóre błędy dotyczą w dużej mierze warunków atmosferycznych i materiałów, z których zostały wykonane stoliki. Jednak nic w tym dziwnego, skoro nadal wiele osób decyduje się na zakup mebli bez zwracania uwagę na pogodę w danym regionie. Nawet w różnych częściach Polski warunki atmosferyczne różnią się między sobą. Na przykład na północy kraju możemy oczekiwać większego wiatru, dlatego stoliki czy ławki miejskie muszą być szczególnie stabilne. Natomiast na Suwalszczyźnie należy wybrać materiał, który doskonale znosi nawet bardzo niskie temperatury. Z tego względu warto wybierać stoły, które są przystosowane do specyficznych warunków, w jakich będą użytkowane.

Stoły miejskie niedopasowane do potrzeb mieszkańców

Ostatecznie duże znaczenie ma to, aby stoły miejskie były dopasowane do potrzeb mieszkańców. Niestety nadal się tak nie dzieje. I przez to też stoliki czy ławki stoją niewykorzystywane lub mieszkańcy wykorzystują je w nieodpowiedni sposób.

Przed zakupem zastanów się, czy stoły miejskie mają być miejscem do jedzenia, grania w gry i zabaw czy też do organizowania pikników i imprez miejskich. Koniecznie zapoznaj się z potrzebami lokalnej społeczności i dostosuj wybór do ich oczekiwań.

Teraz znasz już 7 błędów popełnianych przy wyborze stołów miejskich, dzięki temu nie będziesz ich popełniać. Przede wszystkim jednak zdecydujesz się na takie elementy małej architektury, które realnie podniosą komfort życia mieszkańców.